Kerti utakon: sokkal inkább térkő, mint beton
Bár még mindig tartja magát a szokás, hogy az a biztos, ha egyben lebetonozzák a kocsibeállót, az udvart vagy az ösvényeket a kertben, ma már lényegesen esztétikusabb és fenntarthatóbb módja létezik a kültéri burkolatnak, ez pedig nem más, mint a térkő. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb érveket a térkövek, avagy a viacolor számtalan változata mellett, és olyan márkákra is rátekintünk, mint a Leier vagy a Semmelrock.
Ismerje meg a térkövezés legfontosabb tudnivalóit!
Ahány udvar, annyi térkő
Kicsit vonatkoztassunk el a billegő járdalapoktól; a térkövek ma már nem a füves területek közti sóderes cementlapokat vagy a csúszós
műmárványt jelentik. Sokkal inkább olyan rendszerek, amelyek egyedivé és időtállóvá teszik az udvart, a kocsibeállót vagy a gyalogos magánutakat.
A térkövek használatával esztétikus és letisztult megjelenés érhető el.
Színekben megjelennek a mediterrán jellegűek – a tégla, a vörös vagy a barnás-jellegű őszilomb –, a minimalista szürke árnyalatok, mint az antracit vagy a glamúrosabb pezsgő és krémszín.
Élettel teli felületeket hozhat létre a Leier Citytop Kombi térkővel, amely a mediterrán árnyalatokat és a színvilágot egyaránt leképezi, a különböző árnyalatok pedig szabadon variálhatók.
Miért előnyösebb a térkő, mint a beton?
A térkőnek egyetlen hátránya van a lebetonozott felületekkel szemben:
mégpedig az, hogy a kivitelezése hosszadalmasabb, és költségesebb, mint egy egyben kiöntött betonfelület kivitelezése. Azonban, ha pár év múlva a beton megreped a rossz hőtágulása miatt, megsüllyed és összetöredezik a kocsibeállón, vagy egyéb okokból fel kell törni, akkor ezt az egyetlen előnyét is nagyon hamar elveszíti. Nem beszélve arról, hogy a beton felülete rengeteg hőt termel nyáron, csúszik télen, az esővíz pedig megáll rajta a legtöbb esetben – így sérülékenyebb és balesetveszélyessé is válhat.
A térkőnek a betonozással szemben az is előnye, hogy egyszerűen lokálisan egyszerűen javítható, átrendezhető, illetve könnyen variálhatók a már elkészült felületek. A térkő mindenképpen fenntarthatóbb döntés, hiszen újrahasznosítható és újrafelhasználható elemekből áll, tartósabb és kevésbé szorul cserére.
A térkövezett felületek egyedi atmoszférát teremtenek. Kapcsolatot hozhat létre az épület belső terei és a külső környezet között, akár színében, akár struktúrájában. Füves és növényekkel beültetett terekkel vagy gyepráccsal, gyephézagos térkövekkel kombinálva természetessé, parkszerűvé varázsolja az udvart vagy a kocsibeállót.
Minőség és szakértelem mellett örökéletű lehet a térkő
Bár a térkövekből is akad jobb-rosszabb, illetve prémium minőség, alapvetően elmondhatjuk, hogy magas a teherbírásuk és a hőtágulás sem hat rájuk kritikusan. Mindenképpen meg kell említeni, hogy a szakszerű térkőlerakás a kulcs ebben az egyenletben. Ugyanis a jól előkészített, alapozott térköves felületen egyszerűbb elvezetni a vizet, illetve könnyebb megfelelő „játékteret” biztosítani az időjárás okozta szerkezeti mozgásnak. A térkövezett felület teherbírása pedig nagyban múlik a megfelelő és egyenletes alapozáson és az ágyazáson – azaz a kivitelezés minőségén: a nem megfelelő alépítménnyel rendelkező, illetve a nem jól lerakott térkő megsüllyedhet.
Míg a betonozott felületek vagy a kevésbé minőségi, kifejezetten olcsó térkövek esetében nem érdemes elvárni azt, hogy csúszásmentes felületkezelést kap vagy magas a kopásállósága, a jó minőségű térkövek több évtizedig problémamentesek. Ezért érdemes úgy választani, hogy minőségében, forma- és színvilágában is időtálló legyen és illeszkedjen a környezethez. A magasminőségű alapanyag magában hordozza az esztétikus kivitelt és a tartósságot. A térkövek esetében is érdemes a minőségi kivitel mellett dönteni.
Hogy hozzunk egy kiváló példát, a Semmelrock Citytop Grande térkövei a legszigorúbb kopás- és fagyállósági követelményeknek tesznek eleget, ugyanakkor egyedülálló kvarchomokkal felvert felülete egyszerre különleges és diszkrét. A három különböző méretet keverve pedig izgalmas mintát hoz létre.
A térkövek számos méretben elérhetők, így az apró, természetes kövektől, a nagyobb felületű lapokig lehet válogatni. Általánosságban a kisebb és vaskosabb kövekkel nagyobb teherbírás jár együtt, míg a kültéri járólapok inkább esztétikai előnnyel bírnak, és teraszra, gyalogos utakra ajánlhatók – bár ez sem szentírás. A 6 cm vastag térkövek lakossági felhasználásban már megfelelőnek számítanak, a 8 cm vastag térkövek pedig már a közterületek nagyobb igénybevételére is alkalmasak. Ilyen például a Leier Piazza térkő család, amely ötféle színben, illetve méretben és kétféle, 6 és 8 cm-es vastagságban is megvásárolható. A térkövek szabadon kombinálhatók színben és méretben is, amellyel gazdag, vibráló felületet vagy éppen harmonikus, de kreatív megoldásokat is létre lehet hozni. A 8 cm-es kivitellel pedig már teherautós forgalomnak is megfelelő felület képezhető.
A térkövek teherbírása a teherautós forgalomnak is megfelelő lehet.
Mennyibe kerül a térkő és a térkövezés?
A térkő árak természetesen tükrözik a minőséget is, sok függ az anyagtól, vastagságtól, felületkezeléstől is. Ezen belül darabra, illetve raklapra vagy négyzetméterre is kaphatunk árat. A jó minőségű térkő kategóriája általában 5-8 ezer forint/nm, a prémium térkövek inkább e fölött, 9-12 ezer forint/nm áron vásárolhatók meg.
A térkövezett felület azonban itt még nem áll meg, hiszen a burkolatot le is kell rakni, melyhez számos egyéb anyagot, például szegélykövet, betonfolyókát, fugázóanyagot kell vásárolni. A térkövezés áll magából a térkőből, ami 30-40 százaléka körülbelül a teljes költségnek, illetve a térkövezéshez szükséges egyéb anyagköltségből és a munkadíjból. Utóbbiakat mindenképpen ki kell fizetni, tehát érdemes elsőre jó minőséget vásárolni, hogy minél tovább bírja a használatot. Nem ördögtől való olyan építőanyag akciót keresni, ami kedvezőbbé tudja tenni az adódó költségeket. A kínálat bőséges, de egy kis kutatómunkával magabiztosan választhatja ki az Ön számára leginkább megfelelő megoldást, amellyel harmonikus és egyedi megjelenést kölcsönözhet otthonának.